Besturen deel 3: Wat zijn uitdagingen in het vinden van een goede bestuurder voor je organisatie?

  • Executive search
  • 2 september 2026

Een nieuwe bestuurder vinden lijkt soms eenvoudig: je stelt een profiel op, zet de vacature uit en voert gesprekken met kandidaten. Maar in de praktijk blijkt het invullen van een bestuursfunctie in de zorg vaak één van de meest uitdagende benoemingen binnen een organisatie.

Want waar vind je iemand die niet alleen bestuurlijke ervaring heeft, maar ook past bij de cultuur, de veranderopgave én de mensen binnen de organisatie? De zoektocht naar een goede bestuurder draait allang niet meer alleen om een indrukwekkend cv. Juist in de zorg zien we dat organisaties zoeken naar leiders die strategisch sterk zijn én verbinding kunnen maken. En precies dát maakt de zoektocht complex.

In deze blog bespreken we de grootste uitdagingen bij het vinden van een goede bestuurder voor je organisatie.

1. Een goed cv zegt niet alles

Een van de grootste valkuilen bij het zoeken naar een bestuurder: te veel focussen op ervaring alleen. Natuurlijk zijn kennis en bestuurlijke ervaring belangrijk. Maar een bestuurder die op papier perfect lijkt, past niet automatisch bij de cultuur of dynamiek van een organisatie.

Juist op bestuursniveau maakt persoonlijkheid vaak het verschil. Kan iemand verbinden? Hoe gaat iemand om met weerstand? Past de leiderschapsstijl bij de fase waarin de organisatie zich bevindt? En hoe beweegt iemand zich in complexe samenwerkingen?

Veel mismatches ontstaan niet door gebrek aan inhoudelijke kennis, maar doordat verwachtingen over leiderschap niet aansluiten. Daarom kijken we bij Neo-Mundo altijd verder dan alleen het profiel.

2. Organisaties zoeken soms naar “de ideale bestuurder”

In de praktijk zien we regelmatig dat vacatureprofielen steeds uitgebreider worden. Organisaties zoeken iemand die strategisch sterk is, financieel expert, innovatief, mensgericht, politiek sensitief, zichtbaar op de werkvloer én direct resultaat kan leveren. Maar hoe specifieker het profiel, hoe kleiner de kans dat iemand daar volledig aan voldoet.

De belangrijkste vraag is daarom vaak niet: wie is perfect? Maar: wat heeft onze organisatie nú écht nodig? Een organisatie in crisis vraagt iets anders van een bestuurder dan een organisatie die juist stabiliteit of vernieuwing zoekt. Het helpt enorm wanneer raden van toezicht en benoemingscommissies vooraf helder krijgen welke opgave centraal staat.

3. De context van de zorg verandert continu

Bestuurders opereren tegenwoordig in een omgeving waarin maatschappelijke verwachtingen, wetgeving en samenwerking continu veranderen. Denk aan passende zorg, arbeidsmarktkrapte, digitalisering en regionale samenwerking. Daardoor verschuift ook het type leiderschap waar organisaties behoefte aan hebben. Waar vroeger vooral gestuurd werd op controle en beheer, zoeken veel organisaties nu bestuurders die kunnen verbinden, bewegen en verandering begeleiden.

4. Een bestuurder kiest tegenwoordig óók de organisatie

Goede bestuurders kijken kritisch naar organisaties. Niet alleen naar de functie-inhoud, maar juist ook naar cultuur, governance, samenwerking en ontwikkelruimte. Dat betekent dat organisaties zichzelf óók aantrekkelijk moeten positioneren. Een sterke procedure draait daarom niet alleen om selecteren, maar ook om verleiden en verbinden.

5. De juiste bestuurder vinden vraagt om scherpte én reflectie

Een goede bestuurder vinden begint niet bij zoeken, maar bij begrijpen. Waar staat de organisatie nu? Welke uitdagingen spelen er? Wat vraagt dat van leiderschap? En welke bestuurder past daar écht bij?

Bij Neo-Mundo begeleiden we zorgorganisaties bij vraagstukken rondom bestuur, leiderschap en executive search. Daarbij geloven we dat een succesvolle match ontstaat wanneer strategie, cultuur en menselijk leiderschap samenkomen. Benieuwd hoe wij kijken naar het vinden van toekomstbestendige bestuurders in de zorg? We denken graag met je mee.